Přejít na obsah

Case study: Jak vybrat milion na HitHitu?

Ahoj, jsem Petra, zakladatelka startupu EcoHaus a chtěla bych se s tebou podělit o naše zkušenosti z dvou úspěšných a jedné neúspěšné crowdfunding kampaně na platformě HITHIT.CZ. Tyto kampaně nám umožnily nejen zahájit a rozšířit výrobu ekologických pracích papírků, ale také nám pomohly vytvořit pevný základ pro budoucí růst našeho podnikání. Pokud uvažuješ o vlastním projektu, snad ti náš příběh pomůže najít cestu k úspěchu. A pokud budeš mít dotazy nebo budeš chtít poradit, ráda ti pomůžu – stačí se domluvit na konzultaci přes Calendly.

Už od přednášky Aleše Burgra na vysoké škole jsem věděla, že HitHit určitě jednou chci zkusit, proto jsem nepřemýšlela ani na sekundu o jiné platformě, ale v tuhle dobu srovnání už mám. Klidně mi napiš - nasdílím. Ráda zkouším milion nových věcí, které mě zrovna nadchnou. Aleš mluvil o Skinners a jejich příběhu, nebo o Vaškovi a Vaskách. Hrozně mě to nadchlo. Bral to z té strategické stránky, mluvil o marketingu a o tom, jak DVTV vybralo tolik peněz během pár dní. Vše mě fascinovalo a byla to ukázka do skrytého světa značek, které jsem obdivovala. Mluvil o tom, kolik je stálo úsilí vybrat ty peníze a kolik museli investovat do marketingu. Vždy se říká, že z cílové částky je 20-30 % marketingová investice. Neuměla jsem si představit, když Vasky vybraly 3 miliony a já bych měla dát 30 % na marketing. V té době to byly pro mě velké peníze na rozjezd podnikání a já jsem neměla nic, proto jsem se rozhodla udělat kampaň bez marketingových nákladů. Trochu chytře a udělat z toho maximum. Vasky v té době byly rozjetá firma, ale já s projektem začínala a primárně jsem si chtěla ověřit, zda o EcoHaus bude vůbec zájem. Nikdo neznal ani mě, byla jsem studentka. Cíl nebyl vydělat miliony, ale ověřit, co si o tom budou lidé myslet a jestli budou kupovat naše produkty.

Nemohu uvěřit, že jsem si po letech dala jednu přednášku s ním a mluvila o tom, jak jsme udělali projekt úspěšný na HitHitu. A pomohla jsem i ostatním vytvořit několik kampaní a myslím, že crowdfunding je skvělý nástroj na ověření, zda je tvůj nápad životaschopný.

O EcoHaus

EcoHaus vyrábí ekologické prací papírky, které jsou skvělou alternativou k tradičním pracím prostředkům. Naším cílem je nejen zlepšit efektivitu praní, ale také snížit negativní dopad na životní prostředí. Naše prací papírky jsou biologicky odbouratelné, bez plastů a minimalizují odpad. Naší vizí je ušetřit tisíce tun plastu ročně.

Naše crowdfundingové kampaně: Cesta k úspěchu

První kampaň: Start výroby pracích papírků

Začátek Svou první kampaň jsem začala po vítězství v soutěži o nejlepší startup na Technické univerzitě v Liberci. V den finálních prezentací jsem oznámila start kampaně, aniž bych měla plně zmapované, jak crowdfundingová platforma funguje. Byla to odvážná a riskantní cesta, ale zároveň i příležitost, jak získat potřebné finance a ověřit zájem trhu o náš produkt. Nedoporučuji kampaň dělat bez přípravy a za 14 dní, ale věděla jsem, že kdybych se neodhodlala teď, tak nikdy.

Výzvy a strategie

 • Komunikace s platformou: Spolupráce s odborníky z HitHit byla klíčová. Jejich rady nám pomohly optimalizovat nastavení kampaně a výrazně přispěly k našemu úspěchu. Doporučili nám například nastavit realistický, ale ambiciózní finanční cíl a připravit kvalitní prezentační materiály.
 • Marketing a PR: Spolupráce s médii a využití PR článků již od prvního dne kampaně nám pomohla získat potřebnou pozornost. Technická univerzita v Liberci rozeslala PR zprávu, což výrazně zvýšilo naši viditelnost. Vytvořili jsme také atraktivní vizuály a marketingové materiály, které zdůrazňovaly ekologické přínosy našich produktů. Postovali jsme do facebookových skupin, ale za mě to nemělo moc smysl, protože v dnešní době se musí vše platit a mě vše smazali. Poté jsme také rozeslali naši první vytvořenou tiskovou zprávu, ale neměli jsme kontakty, kam to poslat.
 • Autentický přístup: Vytvořili jsme poloprofesionální video, které působilo lidsky a autenticky. Hodně jsem se bála a také neměla prostor, kde zadarmo něco podobného natočit. Oslovili jsme Asko studio, kde jsme půl dne natáčeli a fotili. To celé za promo a oni z toho měli dobrý pocit, že pomohli studentce a moc jim za to děkuji. Tento přístup byl velmi úspěšný a pomohl navázat osobní kontakt s podporovateli. Lidé ocenili, že studentka vstoupila s kůží na trh a podporovali mě jako osobu.
 • Ačkoliv všude mluvím v množném, celou první a druhou kampaň jsem zvládla sama, v tu dobu jsem neměla žádný tým, ani mentorku.

Klíčové momenty

 • Dosáhnutí cílové částky: Kampaň začala pomalu, ale po dosažení 30 % cílové částky jsme získali větší viditelnost díky zařazení do newsletterů HitHit, což rychle zvýšilo počet příspěvků. To byl rozhodující moment, který nastartoval lavinu dalších příspěvků.
 • Transparentnost: Pravidelné aktualizace a komunikace s podporovateli byly klíčové pro udržení zájmu a dynamiky kampaně. Sdíleli jsme jak úspěchy, tak i výzvy a problémy, na které jsme narazili, což podporovatelé velmi ocenili.
 • Plánování rozpočtu: Při výpočtu částky potřebné k zahájení výroby jsme přidali minimálně 20 % navíc jako rezervu pro neočekávané výdaje. Toto opatření se ukázalo jako velmi prozíravé a pomohlo nám zvládnout nečekané náklady. Také jsme zapomněli na to, že musíme platit zásilkovnu a obalové materiály. Taky je důležité myslet na to, že musíme vystavit faktury, s tím nám v tu dobu pomohl UOL - mají to zautomatizované. A z faktur se musí uhradit daň.

Měla jsem nervy, záchvaty breku a radosti, bylo to velmi intenzivních 45 dní, všechny peníze ve 40. dnu kampaně tam bylo asi tak 200 tisíc. Posledních 250 tisíc se vybralo mezi posledními dny a pomohla tomu určitě rozesílka HitHit e-mailu a článek z liberecké drbny.

Přidaná hodnota Díky této první kampani jsem získala důležité zkušenosti, které nyní mohu předat dál. Naučila jsem se, jak správně nastavit kampaň, jak komunikovat s podporovateli a jak efektivně využít marketingové a PR nástroje. Pokud hledáš někoho, kdo ti pomůže s tvou crowdfundingovou kampaní, mohu ti nabídnout konkrétní rady a tipy, které fungují. Ještě ti chci připojit manuál od HitHitu, který jsem dostala.

Naše kampaň se asi o 3 měsíce v době dodání odměn opozdila, ale celou dobu jsem komunikovala otevřeně a lidé to přijali.

Detaily kampaně

 • Cílová částka: 450 000 Kč, vybráno 462 789 Kč
 • Doba trvání: 45 dní
 • Počet podporovatelů: 676
 • Hlavní odměny: Balíčky pracích papírků levněji než při uvedení na trh, speciální dárky pro první podporovatele, exkluzivní zážitky s týmem EcoHaus
 • Klíčové aktivity: Sociální sítě, PR články, přímé e-maily s novináři, odpovídání na rozhovory, osobní setkání s podporovateli po skončení kampaně. Po dokončení kampaně jsem téměř všem zavolala a všem jsem několikrát psala a informovala je o postupu.

Druhá kampaň: Rozšíření výroby o další vůně

Druhá kampaň, zaměřená na rozšíření výroby a vytvoření nových vůní pracích papírků, dosáhla cílové částky během pouhých 8 dní. Díky zkušenostem z první kampaně jsme mohli efektivněji řídit celý proces a dosáhnout skvělých výsledků. Naším cílem bylo nejen rozšířit produktovou řadu, ale také posílit naši pozici na trhu a získat více stálých zákazníků. Druhá kampaň začala 2 měsíce po tom, co jsme odeslali odměny z první kampaně a 13 měsíců od toho, co jsme začali s první kampaní.

Strategie a provedení

 • Inovace v odměnách: Efektivně jsme komunikovali prostřednictvím newsletterů a zaměřili se na omezené množství speciálních odměn, které jsme po vyprodání postupně doplňovali. Tyto odměny zahrnovaly speciální balení pracích papírků, které nabízely vyšší hodnotu za stejnou cenu. V cílové částce jsme strategicky nastavili menší cílovou částku, aby HitHit rozselal mailing co nejdříve, ale poté jsme pracovali s milníky kampaně.
 • Připravený obsah: Veškerý obsah na sociální sítě a marketingové materiály byl připraven dopředu, což nám umožnilo rychle reagovat a udržet zájem podporovatelů. Příspěvky byly pečlivě naplánovány a pravidelně zveřejňovány.
 • Malý mailing list: I přes velmi malý mailing list jsme dokázali vybrat cílovou částku díky autentické a upřímné komunikaci s našimi zákazníky. Zaměřili jsme se na budování osobních vztahů a využití referencí od spokojených zákazníků. Bylo důležité tam dávat nějaké speciální akce, dost nám pomohly velké balíčky v 50% slevě a nové zákazníky jsme moc na HitHit pak už nedostali, protože současně běžel e-shop, kde si je mohli ihned objednat a za pár dnů mít doma.

Klíčové momenty

 • Flexibilita a adaptabilita: Schopnost rychle reagovat na zpětnou vazbu a upravit strategie byla zásadní. Například jsme upravili odměny a přidali nové varianty na základě přání našich podporovatelů.
 • Transparentnost a autenticita: Otevřená komunikace a sdílení našeho příběhu a výzev posílilo důvěru v naši značku. Podporovatelé oceňovali naši upřímnost a ochotu řešit problémy.
 • Úspěšné odměny: Speciální odměny, jako velké balení pracích papírků za poloviční cenu, výrazně přispěly k rychlému dosažení cíle. Tyto odměny byly velmi atraktivní a motivovaly zákazníky k rychlému nákupu.

Přidaná hodnota Druhá kampaň nám ukázala, jak důležité je být flexibilní a schopní přizpůsobit se zpětné vazbě. Získané zkušenosti nám umožnily zlepšit naši strategii a dosáhnout cíle mnohem rychleji. Pokud chceš získat rady, jak efektivně řídit tvou crowdfundingovou kampaň, jsem tady, abych ti pomohla.

Detaily kampaně

 • Cílová částka: 150 000 Kč, vybráno 459 478 Kč
 • Doba trvání: 45 dní
 • Počet podporovatelů: 436
 • Hlavní odměny: Nové vůně pracích papírků, limitované edice, speciální dárky za finanční podporu
 • Klíčové aktivity: Newslettery, sociální sítě, PR články, spolupráce s influencery

Kdo nezkusí, nezjistí

Crowdfundingové kampaně nejsou jen o získání financí, ale i o budování komunity a značky. Díky těmto kampaním má EcoHaus nyní silnou zákaznickou základnu a jasně definovaný směr pro budoucí expanzi. Pokud tě zajímá více o našem přístupu nebo potřebuješ poradit s tvou vlastní kampaní, neváhej mě kontaktovat. Sleduj nás dále pro více příběhů o našich zkušenostech a budoucích projektech.

Tento příběh nejenže ukazuje cestu od nejistého začátku k úspěšnému zakončení, ale také zdůrazňuje, že odvaha vstoupit do neznáma může přinést nečekané úspěchy. Crowdfundingové kampaně jsou nejen finančním nástrojem, ale i způsobem, jak ověřit nápady, získat podporu a vytvořit silnou komunitu kolem tvé značky. Je důležité počítat s tím, že všechny peníze HitHit poskytne až po skončení kampaně, nevyplácí je postupně. -vyplatí je pouze tehdy, je-li projekt 100+ % úspěšný. Po skončení projektu je papírování a celý proces zabere cca další týden času navíc, než se peníze dostanou na účet.

Pokud máš zájem o konzultaci nebo potřebuješ poradit s tvou kampaní, můžeš si se mnou domluvit schůzku přes Calendly. Ráda ti pomůžu najít cestu k úspěchu a podělím se o své zkušenosti. Pojďme společně vytvořit něco úžasného!

Mé oblíbené projekty na Hithitu:
Mioora - zde
Skinners - zde
Mexikopedie - zde
Reklama: uměni hovna - zde
Manuál pro moderní mámy - zde
Shapen - zde
Amazing magazín - zde

Motivace pro ostatní

Pokud se odvážíš vstoupit do světa crowdfundingu, může to být začátek neuvěřitelné cesty plné výzev, ale i skvělých příležitostí. Každá kampaň je příběhem o odvaze, kreativitě a vytrvalosti. Jsem tu, abych tě podpořila a pomohla ti překonat překážky, na které narazíš. Věřím, že s odhodláním a správným přístupem můžeš dosáhnout svých cílů a proměnit své sny ve skutečnost.

Závěr

Přidej se k nám na cestě za úspěchem a využij naše zkušenosti a know-how. Ráda se s tebou podělím o všechny tipy a triky, které jsem během našich kampaní objevila. Kontaktuj mě přes Calendly a pojďme společně vytvořit něco úžasného. Věř si, buď odvážný a nikdy se nevzdávej!